Використання спадщини В.О. Сухомлинського

ВИВЧЕННЯ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ СПАДЩИНИ В.О.СУХОМЛИНСЬКОГО В МОРАЛЬНО - ЕСТЕТИЧНОМУ

ВИХОВАННІ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

(з досвіду роботи вихователя Дробот О.М. )

Педагогічна творчість В. О. Сухомлинського – унікальне явище в українській і світовій педагогіці. 22 роки він був директором Павлиської школи, до його думок прислухалися любили його. Він не лише наш сучасник. Він прогнозував майбутнє освіти, передбачав дефіцит емоційного спілкування, занепад етичної компетентності в суспільстві, тому, очевидно, так щедро в його творах представлене емоційне, естетичне виховання.

Педагогічна  спадщина Василя Сухомлинського – це  і  є  той "вічний  слід", по якому, як за дороговказом, ідуть освітяни різних країн. Так і вихователі нашого дошкільного закладу працюють, використовуючи в своїй роботі спадщину Василя Олександровича Сухомлинського.

Вихователі молодших груп в своїй роботі широко використовують уроки в природі, як вчив В. О. Сухомлинський в «Школі під голубим небом». Наш дитячий садок знаходиться в чудовому, тихому,  затишному місці з різноманітними деревами та квітами.  Тому заняття з природи з найменшими я проводжу на подвір’ї. Навесні ми спостерігаємо як цвіте яблуня, як гудуть біля неї бджоли, потім як наливають та достигають яблука, а восени – збираємо врожай. А ще на території нашого  закладу розмістилась екологічна стежинка. Саме тут діти вчаться співпереживати, берегти й турбуватися про  природу. Це і розвішування восени  годівничок та шпаківень, це і бережливе ставлення до молодих насаджень. Я намагаюся систематично, терпляче впливати на кожну дитину, щоб кожне маля могло усвідомити те, що воно є часточкою природи, а природу треба берегти і любити.

Зі старшими дітьми крім спостережень в природі ми використовуємо працю в природі, зокрема праці на городній ділянці закладу. Працюючи, діти спостерігають за всіма етапами розвитку рослин, а потім насолоджуються смаками вирощеного врожаю.

Ще одним важливим напрямком роботи нашого педагогічного колективу за спадщиною В. О. Сухомлинського є виховання патріотичних почуттів дошкільнят. Виховання любові до Батьківщини особливо важливо в наш неспокійний час. Патріотичні почуття формуються в дитини з раннього віку, формуються поступово, під впливом батьків, педагогів, навколишнього середовища. Я навчаю дітей бути патріотами - любити материнську мову, свій дім і всіх людей, любити природу рідного краю, звичаї, шанувати традиції своєї сім’ї і народу. З найменшими дітьми розглядаю ляльку – українку у національному вбранні, відмічаю, яка вона гарна, граємось з нею. З старшими дошкільниками разом вчимо назви нашої держави, її столиці, нашого міста, вулиць. Найкраще ці знання діти закріплюють під час гри – вікторини «Ми маленькі українці». Найстарші діти знають, що наша країна велика, гарна: в ній є ліси, поля, гори, ріки та моря. Про все це вони дізнаються під час занять гуртка «Чомучка». Значну роль у вихованні у дітей любові до своєї Батьківщини, свого народу відіграють народні традиції – досвід, звичаї, погляди, смаки, норми поведінки, що склалися історично і передаються з покоління в покоління. Цьому сприяють традиційні свята в нашому садку: «Осінній ярмарок», «Святий Миколай прийди до нас з раю», «Стрітення прийшло – весну принесло», « Т. Г. Шевченко – великий поет» та інші.

Вихователями нашого дошкільного закладу виготовлено панорами за творами В. О. Сухомлинського. Вони дуже гарні і яскраві. За допомогою цих панорам діти знайомляться з творчістю видатного педагога, самостійно обігрують невеликі казочки та оповідання.

Використовуючи різноманітні методи та прийоми навчання  дітей дошкільного віку наші педагоги формують гармонійно розвинену, духовно багату, здатну на глибокі почуття і переживання особистість, творця прекрасного і доброго. Цьому сприяє робота з використанням спадщини В. О. Сухомлинського, яка  позитивно впливає на формування духовно - моральних якостей дітей, а також на рівень їх знань.