Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 29








Обмінюємося досвідом роботи


 

Конспект заняття 

на тему: «Моя країна – єдина Україна»

проведено: 17.01.2019р.

в ЗДО № 29

з дітьми старшої групи

Програмовий зміст: формувати знання дітей про те, що земля, на якій ми живемо називається Україна; закріпити знання про державні символи України (прапор, герб, гімн); формувати пізнавальний інтерес до вивчення історії рідного краю, рідної Батьківщини, її неповторної краси; розвивати світогляд, пам’ять, мовлення. Поповнити словник словами: держава, Україна, незалежність, символи, прапор, герб, тризуб, гімн. Виховувати у дітей глибинні почуття любові до свого краю, своєї Батьківщини, рідної землі, почуття гордості за історію країни її народ, відданість своєму народові, готовність для нього на жертви і подвиги.

Обладнання: зображення з символами країни: Державний прапор, герб, фонограма гімну України; презентація: «Моя країна – єдина Україна», карта України.

Попередня робота: бесіди, знайомство з картою України, заучування віршів, прислів’їв до теми, читання оповідання В.Сухомлинського «Мені захотілось додому».

Хід заняття:

Вихователь: Діти, ви любите подорожувати? (Відповіді дітей)

Вихователь:І куди ви хочете на цей раз потрапити? ( Відповіді дітей)

Вихователь:Малята, я теж люблю різні чудеса, і вам хочу запропонувати якусь чарівну казкову Країну. Ви хочете подорожувати зі мною? (відповіді дітей). Але ми так просто до Казкової країни потрапити не можемо. Ви не знаєте чому? (потрібно мати чарівні предмети, або вимовити чарівні слова такі, як: «Рекс, пекс, фекс» тощо)

Але засмучуватись нічого, якщо ми так дуже хочемо, то я думаю,що  це можливо, тільки потрібно спробувати. Правда, діти? Я хочу запропонувати вам ту країну яку я начаклую. Але ви маєте заплющити очі. (Описую гарні краєвиди… )

Діти, ви можете розплющити очі. Я думаю, що в мене все вийшло. В мене таке враження, що такої красивої, гарної, країни нема ні на якій планеті.

 (Показую карту України і звертаю на неї увагу дітей)

 Вихователь: Подивіться діти,- це карта України. Дивіться, яка велика територія нашої країни. А, що це за квіточка?

Розгадування ребусу.                                                         

На цій квіточці написані букви. Може вона нам допоможе? Хто з вас спробує прочитати?

Дитина. Країна. (А, ще яке слово можна прочитати?) Так, Україна. Так діти. Ми з вами  в нашій країні.

                                                     

                                                              а        к

                                                         н         у         р

                                                              ї         а

Дитина. Україна – це наша Батьківщина.

Вихователь: А хто мені скаже, що таке Батьківщина?

Дитина. Це край, місце де ти народився і живеш.

Вихователь: Відгадайте  загадку:                                                                                                   

На землі великій є одна країна: гарна, неповторна, красна, як калина.

І живуть тут люди добрі, працьовиті, і скажу, до речі, ще й талановиті.

Землі засівають,і пісні співають, на бандурі грають і вірші складають.

Про ліси і гори, і про синє море, про людей і квіти, то скажіть же діти.

Що це за країна? – Наша славна єдина Україна

(Обводжу вказівкою контур кордонів України і читаємо вірш у рухах Перелісної  «Батьківщина»).

Бесіда про Україну. Україна – це Батьківщина для всіх людей, які живуть на її території. Що таке Батьківщина? Батьківщина – це найкраще і найдорожче місце у світі, вона велика і неосяжна. (Діти роздивляються карту і обводять її контур – кордон).

Вихователь: Я бачу, ви вже трохи втомились, зараз ми з вами зробимо фізкультхвилинку.

Фізкультхвилинка

Ми мандруєм, ми, мандруєм, Україною крокуєм.

Ось побачили Карпати. Як вершину нам дістати?

Заглядаємо в озерця, не торкнутися нам дна!

Так ми довго, довго йшли, і до групи знов прийшли!

Вихователь:  А зараз послухайте легенду.

 Давним – давно жила колись жінка. І було в неї три сини. Росли вони чесними, сміливими дуже любили свою матусю. Підросли вони і вирішили піти у світ. Вирушив у дорогу найстарший син. Мати на згадку про себе подарували йому золоту корону з трьома промінцями. Пішов син між люди. Як його називали? (Тризуб)

Настала черга середнього сина. Йому мама подарувала в дорогу синьо-жовту тканину. Своїми звитяжними ділами прославляв він свою матір. Яке ім’я одержав середній син? (Прапор)

А там де був найменший син, завжди лунала звонкоголоса пісня. Адже мати своєму наймолодшому синові подарувала красивий солов’їний голос. І одержав син за свій голос і величний спів ім’я  Гімн.

Вихователь:  Діти, давайте ще уважно роздивимось, може є ще якась підказка про Україну. (Діти ідуть по залу і пильно дивляться)

Дитина. Я бачу квітку незвичайну, своїм кольором вона нагадує прапор нашої держави.

Вихователь:  Так, правильно ти сказав. А хто мені скаже, що таке прапор?

Дитина. Прапор – це символ нашої країни.

Вихователь:  А що означають його кольори?

Дитина. Синій – це небо, а жовтий – сонце, пшениця, золота нива.

Вихователь:  Кольори на прапорі « читають» згори донизу. Послухайте вірш:

Прапор України. 

 Прапор – це ознака сили, він є в кожної держави,

Це для всіх ознака сили, це для всіх ознака слави.

Синьо – жовтий прапор маєм: синє небо, жовте – жито,

Прапор свій оберігаєм, він святиня, знаєм всі ми.

Вихователь:  А, тепер давайте відпочиним і пограємо з пальчиками.

Пальчикова вправа «Родина».

Дид. гра. «Розмалюй прапор».

Вихователь:  Молодці діти. А ще які ви знаєте державні символи? Давайте пошукаємо підказки.

Діти. (знаходять голуба) Наша держава має ще герб. А герб схожий на пташку. (Пропоную розмалювати прапор 1 зафарбувати синім, 2 – жовтим). Послухайте вірш:

Тризуб  В.Паронова 

Наш герб тризуб, у ньому сила,Отця небесного і сина,

Уважно придивись до нього, на духа схожий він святого,

Що голубом злетів з небес, і у людських серцях воскрес,

Тризуб немов сім’я єдина, де тато, мама і дитина,

Живуть у мирі і любові, на Україні вольній, новій!

Вихователь:  Діти, чому тризуб вважають гербом України?

Дитина. Тому, що число три завжди вважалось казковим, чарівним.

Вихователь:  А, ще у тризубі відображено триєдність життя: батько – мати – дитя, які символізують собою силу, мудрість, любов, а ще єдність країни її самостійність. І ще який державний символ ви знаєте?

Дитина. Державний гімн України.

Розповідь вихователя про Державний гімн.

Державний Гімн України – це урочиста пісня, це символ нашої державної єдності. Називається він «Ще не вмерла України і слава, і воля…». Слова гімну написав поет Павло Чубинський, а музику композитор Михайло Вербицький. Коли звучить Державний гімн, треба обов’язково встати. Цим ми виявляємо особливу пошану до наших державних святинь.

(Звучить Гімн. Діти стають у шеренгу, кладуть долоньку на серце і підспівують)

Вихователь:  Тепер перевіримо, які державні символи ви знаєте.

Дид. гра «Державні символи».

(За сигналом діти повинні скласти герб та прапор України із фрагментів. (пазли). І називають кількість за віком від 3 до 10, а старші, ще розповідають, що вони означають. Перемагає команда, яка швидше впорається із завданням)

Збираю дітей навколо карти України та пропоную прикрасити її квітами, щоб наша Батьківщина стала ще красивішою, ще багатшою, ще мальовничішою. Погляньте, яка краса!

Вихователь:  Молодці, діти, що ви так добре знаєте символи нашої держави, любите її, поважаєте, шануєте. І на останок давайте зберемо зерна народної мудрості.

Дидактична вправа «Додай слівце»

Прислів’я:

За рідний край… життя віддай.

Батьківщина мати… умій за неї постояти.

Та земля мила… де мати народила.

Рідний край… зелений рай.

Добре тому… хто у ріднім дому.

Людина без вітчизни… як соловей без пісні.

Укр.нар. гра «Подоляночка»

Вихователь:  Діти, що ми побажаємо нашій Україні? Добра і процвітання, і пообіцяємо завжди бути вірними синами й доньками. А нам треба повертатися у групу. Я думаю, що чаклувати нам нема потрібно, бо ми в своїй рідній країні.

Підсумок заняття.