«Золота пора сенсорного виховання»

30 бер. 2018
В.Куліда

«Виховання відчуттів готує той фунда

на якому  дитина зможе спорудити  якісний сильний дух.»

(Марія Монтессорі)

Основа пізнавального розвитку дитини–сенсорний розвиток. В Базовому компоненті дошкільної освіти цьому питанню приділено особливу увагу. Так, освітня лінія «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» передбачає «формування доступних дитині дошкільного віку уявлень, еталонів, що відображають ознаки, властивості, відношення предметів і об'єктів навколишнього світу».

Сенсорний розвиток дитини –це розвиток її відчуттів і сприймань, формування уявлень про зовнішні властивості предметів: форму, колір, розмір, положення у просторі тощо.

Зазвичай,  діти засвоюють сенсорні еталони у процесі дидактичних ігор і вправ, спрямованих на ознайомлення з формою, кольором, величиною та іншими властивостями предметів та матеріалів.

У  групі 3  року життя дітей ДНЗ № 29 створено належне просторово-розвивальне середовище, виготовлений стіл для піскової терапії, обладнана зона сенсорно-пізнавального розвитку.  В куточку сенсорно-пізнавального розвитку знаходиться таке обладнання: іграшки для нанизування, пірамідки з кілець, кубики, різновид шнурівок, лабіринти з пересуванням намистинок, втулки з геометричними фігурами, дидактичні ляльки в сезонному вбранні, дидактичні картки, стіл для гри з піском, природні матеріали (камінці, шишки, жолуді, каштани, насіння, бобове). 2 рази на тиждень проводяться обов’язкові сенсорні заняття у формі дидактичних ігор. А також діти кожного дня використовують вищеперечислене обладнання. Під час сенсорних дидактичних  ігор та вправ наші вихователі допомагають  дитині пізнати навколишній світ. Також навчають дивитись, слухати, обстежувати з задоволенням, помічати незвичне, значиме, цікаве.

Саме 21 березня у ясельній групі (вихователі Куліда В.В., Крочак Н.В.) було проведено планове  сенсорне заняття з теми: «Геометричні чоловічки», на якому  діти продовжували знайомитись з геометричним формами; закріплювали раніше вивчені кольори; розвивали вміння спілкуватися; виховували бажання слухати. Заняття проходило в ігровій формі. Вихователі  забезпечили емоційний комфорт, формували у дітей уявлення про властивості і співвідношення предметів, розвивали дрібну моторику пальців рук, сприяли набуттю малюками комунікативних навичок, бо 3-й рік життя є сенситивним періодом саме для вдосконалення сенсорних, моторних та мовленнєвих можливостей малят.

Таким чином,  доцільно та цікаво спланований сенсорний розвиток на занятті дітей раннього віку, дав позитивні результати. Адже наші вихователі розуміють, щоб із зернятка з’явився паросток, до нього слід благоговійно ставитись; не сподіваючись лише на саму природу і цей паросток треба плекати, своєчасно підживлювати і поливати, відкривати сонячному промінню, а отже, забезпечити йому життя, що відповідає його природі, призначенню, темпам розвитку.

Нашим гаслом став вислів з педагогічної системи М. Монтессорі (звернення дитини до дорослого): «Допоможи мені зробити це самому», тобто стати самостійним і незалежним від дорослих. Цим гаслом наші вихователі користуються кожного дня!