Навчальний процес

Довідка за результатами тематичного вивчення «Еколого-природнича освіта дошкільників»

Згідно з річним планом роботи ЗДО (ясел – садка) № 29 на 2022-2023 навчальний рік з 01 листопада  по  18 листопада 2022 року в. о. директора ЗДО Дробот О. М. було проведено тематичне вивчення: «Еколого-природнича освіта дошкільників».

Вивчення охоплювало питання:

1.     Завдання екологічного виховання дітей дошкільного віку  у взаємодії з батьками

2.     Українські народні традиції з екологічного виховання.

3.     Пошуково-дослідницька діяльність

4.     Впровадження ІКТ технологій в освітній процес з екологічного виховання

У ході вивчення з’ясувалось що для проведення даної роботи в закладі працює компетентний у цьому питанні колектив вихователів. Результати, отриманні під час перевірки, свідчать про те, що у групах створенні належні умови, щодо організації роботи з екологічного виховання дошкільників.

Ознайомлення дітей із природою у дошкільному закладі потребує постійного безпосереднього спілкування з нею, тому важливими є куточки природи. Вони обов'язкові для кожної вікової групи.

На всіх групах закладу куточки природи облаштовані у світлій частині кімнати. Всі об'єкти  у  куточку  природи  розміщені на групах   так,  щоб  діти могли вільно підходити до них, спостерігати та доглядати за ними.

В усіх групах є в наявності екологічні осередки з міні лабораторіями для пошуково-дослідницької діяльності, які оснащені матеріалами з розділів «Жива природа», «Нежива природа», «Фізичні явища», «Рукотворний світ».

Протягом жовтня в групах закладу було організовано довготривале спостереження за впливом природних факторів на розвиток  рослин (черенкування рослин), в ході вирощування "городу на підвіконні" проведено дослідження залежності рослин від світла, повітря, води.

Для забезпечення розвивального середовища груп дошкільного закладу вихователі кожної групи максимально, відповідно до методичних рекомендацій, порад, консультацій з боку адміністрації закладу, періодичних професійних видань, створили оптимальні умови, щодо виховання у дошкільників дбайливого ставлення до природи, усвідомлення ними важливості її охорони, формування у дітей екокультури та природоохоронної свідомості.

В групах дитячого садка створений фонд методичних, наочно-ілюстративних, відео  матеріалів. Педагоги широко практикують використання наочності. Це різноманітні ілюстрації, гербарії, альбоми (таблиці, схеми, карти, макети, фотографії, натуральні природні об'єкти), дидактичні ігри, відеопрезентації, навчальні мультфільми.

В ході тематичної перевірки встановлено, що освітньо-виховний процес в групах забезпечено, методичною, дитячою та художньою літературою для виховання екологічної компетентності  та розвитку пізнавального інтересу до оточуючого світу.

На належному рівні  ведеться планування роботи з екологічного виховання. Воно здійснюється у відповідності до вимог програми розвитку дитини дошкільного віку «Дитина»  та програми розвитку дітей старшого віку «Впевнений старт». Проводиться систематична і планомірна робота з формування в дітей системи знань і цілісних емпіричних уявлень про навколишнє середовище, цілісну картину світу та місце людини в довкіллі.

Відповідно до вимог Базового компоненту дошкільної освіти  та завдань освітньої програми  розвитку дитини дошкільного віку «Дитина»  діти добре обізнані з природнім середовищем, як цілісним організмом, у якому взаємодіють повітря, вода,  грунт, рослини, тварини, люди, Сонце, Місяць тощо.  Діти добре усвідомлюють їх значення для себе, сприймають природу як цінність, довільно регулюють власну поведінку у природі. Малюки усвідомлюють себе частиною великого світу природи, виявляють інтерес, бажання та посильні уміння щодо природоохоронних дій. Знають про необхідність дотримання правил доцільного природокористування, чистоти природного довкілля, використання води.

Під час тематичного вивчення було переглянуто ряд занять: «Пригоди хмаринки» (молодша група, вихователь Гладищук Т. В.), «Книга -  наш друг» (середня група, виховатль Діденко К. О.), «Подорож екологічною стежиною» (різновікова група, виховательГуртова М. Д.).

В результаті тематичної перевірки був зроблений висновок, що дошкільний вік – самоцінний етап у розвитку екологічної культури людини. У цьому віці дитина починає виділяти себе з навколишнього середовища, розвивається емоційно-цінністе ставлення до навколишнього, формуються основи морально-екологічних позицій особистості, які проявляються у взаємодіях дитини з природою, усвідомлення нерозривності з нею.

Але поряд з тим існує ряд недоліків: в куточках природи квіти не відповідають програмовим вимогам, вихователі недосконало володіють ІКТ технологіями під час занять з екологічного виховання.

З метою підвищення рівня навчально-виховної роботи з екологічного виховання в ЗДО, та усунення недоліків вихователям рекомендовано:

1. Продовжувати систематичну роботу з навчання екологічного виховання у ЗДО

Постійно

2. Вихователям чітко стежити за виконанням поставленої перед собою мети і послідовності засвоєння дітьми знань.

Постійно

1. Продовжувати системну роботу з екологічного виховання дітей дошкільного віку.
  2. Поповнити куточки природи рослинами відповідно вимог програми.

до 01.12.2022.

1.  Поглиби знання українських народних традицій під час занять з екологічного виховання
  2. ​Вихователям поглибити знання по використанню ІКТ технологій в освітній процес з екологічного виховання.